Muzeul Gazelor Naturale a fost inaugurat de catre Romgaz in anul 2010, cu ocazia implinirii a 100 de ani de la prima sonda comerciala de gaze naturale din Romania. Constructia este amplasata intr-un spatiu generos, in mijlocul unui frumos parc natural, fiind locul optim pentru a asigura conservarea identităţii sectorului gazelor naturale si valorificarea istoriei acestuia.

Muzeul Gazelor Naturale este singurul din tara care gazduieste un spatiu expozitional dedicat intregii activitati gazifere din Romania.

În cadrul acțiunii dedicată Zilei Pompierilor din România, organizată în colaborare cu Detașamentul de Pompieri Mediaș și Asociația Lupus Fortis Mediensis, elevii din cadrul mai multor instituții de învățământ au participat la o serie de exerciții practice de simulare și stingere a unui incendiu și exerciții practice menite să exemplifice utilitatea câinilor de salvare și căutare.

Muzeul Gazelor Naturale marchează împreună cu Asociația Lupus Fortis Mediensis în data de 30 august, începând cu ora 10.30, Ziua Internațională a Câinelui.Acțiunea are ca și scop prezentarea rolului câinilor în terapia asistată și sensibilizarea societății civile privind nevoile copiilor cu dizabilități. La acțiune vor participa beneficiarii Centrului de Recuperare Neuromotorie ,,Pruncul Isus" Mediaș.

Proiectul realizat în colaborare cu Biroul Rutier Mediaș, ,,Circulă în Siguranță!" continuă. Elevii clasei a-III-a A din cadrul Școlii Gimnaziale ,,Hermann Oberth" au participat la o lecție de prevenire a accidentelor rutiere, susțintă de reprezentanții Biroului Rutier Mediaș.

Muzeul gazelor Naturale continuă colaborarea cu Asociația Lupus Fortis Mediensis în ceea ce privește proiectul ,,Iubim Animalele!". Preșcolarii din cadrul Grădiniței ,,Dumbrava Minunată" au avut parte în data de 11.06.2019 de o lecție deschisă despre cum să coabitezi cu un animal, cum să faci față unui atac și cât este de important să respecți un animal. În cadrul aceluiași eveniment dresorii Liviu Obrejan și Relu Câmpean le-au oferit copiilor și o lecție de dresaj.

Clubul Copiilor Mediaș în colaborare cu Muzeul Gazelor Naturale și Detașamentul de Pompieri Mediaș au organizat în perioada 13-15 mai a.c. Săptămâna Națională a Voluntariatului-2019: ,,Fac bine, TU?". În cadrul programului au avut loc o serie de sesiuni de informare și promovare a activităților de voluntariat, vizite organizate la Detașamentul de Pompieri Mediaș și workshop-uri nonformale cu teme legate de comunicare, evitarea conflictelor, lucrul în echipă, încrederea în sine etc.

Sunt de acord Nu sunt de acord