Muzeul Gazelor Naturale găzduiește, în data de 15 ianuarie 2018, începând cu ora 13.00, evenimentul ,, Mihai Eminescu - poet patriot ,,. Este o acțiune organizată de către Colegiul Tehnic Mediensis și Școala Gimnazială nr. 7, dedicată Zilei Culturii Naționale.

Programul evenimentului va cuprinde:

- prezentări PowerPoint realizate de către elevii Colegiului Tehnic Mediensis

- elevii Școlii Gimnaziale vor recita creații lirice proprii

- program recitări poezii cu temă eminesciană

Întregul eveniment se înscrie în seria acțiunilor dedicate Centenarului Marii Uniri.